
Kun sormus menettää taikansa – Miksi kultakoruista luopuminen kannattaa – Pauliina laitinen
Viikolla 20 (13.–17.5.2025) kullan hinta kääntyi laskuun ensimmäistä kertaa useaan viikkoon. Spot-hinta euroissa tippui -3,57 %, asettuen viikon päätteeksi tasolle 92,01 €/g. Tämä tarkoittaa –3,40 euron viikkodroppia.
Vaikka lasku ei ole historiallisesti poikkeuksellinen, se herättää kysymyksen: olemmeko taas sellaisen piikin äärellä, josta seuraa korjaus?
Jos olet miettinyt kullan myymistä, nyt voi olla hyvä hetki realisoida osa omistuksestasi. Ei siksi, että uskomme kullan hinnan romahtavan, vaan siksi että hintataso on edelleen poikkeuksellisen korkea ja historiallisesti korjaukset ovat syntyneet juuri tällaisissa kohdissa.
Suomen Kultareservi tarjoaa aina alan kärkihinnat, ja arvioimme esineesi maksutta ilman sitoumuksia.
👉 Tutustu hintalaskuriimme
👉 Lue miksi asiakkaat arvostavat meitä
📌 Huomio: Keskimääräinen kultamyynti tuo asiakkaalle 1500–3000 €. Nykyinen 3,57 % hinnan lasku ei vielä tunnu merkittävältä tässä mittakaavassa – mutta mikäli näemme suuremman, esim. 20–30 % korjauksen, erot voivat tarkoittaa satojen eurojen tappiota yksittäisessä kaupassa.
„Jokainen huippu tuntuu aluksi uudelta alkulta – kunnes se ei olekaan.”
Myy osa kullastasi nyt ja varmistat, ettet jää laskun huipulle.
Aiheeseen liittyviä uutisia