Huomenta suomi MTV3: Kultakoruista voi saada yllättävän hyvän hinnan – miksi nyt on oikea hetki myydä?

2025/06/02

| Sebastian Rasimus
Kullan hintaTietoa kullastauutiset
Myy kultaa nyt, kun kullan hinta on historiallisen korkealla. Suomen Kultareservi maksaa parhaat hinnat kultakoruista – tutustu kullan myyntiin ja varaa maksuton arviointi.

Tänään pääsimme vierailemaan MTV3:n Aamutelevisiossa keskustelemassa ajankohtaisesta aiheesta: kullan myymisestä, sen arvosta ja siitä, miksi monet suomalaiset ovat juuri nyt kiinnostuneita omien kultaesineidensä realisoinnista.

Keskustelussa nousi esiin monta tärkeää kysymystä, joita käsittelemme tässä blogikirjoituksessa hieman syvemmin.

Keskustelu on nähtävissä: https://www.mtv.fi/lyhyet/a20d4c8e85065704eb93/video-arvokas-vai-arvoton-kultakoruista-voi-saada-kovan-hinnan?playlist=40ochHjRqliIa1tUbO99lW


Mitä koruja asiakkaat tällä hetkellä tuovat meille?

Meille tuodaan kaikkea mahdollista – aina kultahampaista ja rikkinäisistä perintökoruista puhtaisiin harkkoihin. Usein esineet ovat lojuneet käyttämättöminä vuosia tai vuosikymmeniä, ja nyt niiden arvo halutaan hyödyntää.

Monet ovat havainneet, että kullan hinta on historiallisen korkealla, ja ymmärtäneet, että juuri nyt on oikea hetki myydä. Näin saadaan esineistä paras mahdollinen hinta – usein jopa huomattavasti enemmän kuin mitä asiakas alun perin odottaa.


Näkyykö taloustilanne asiakkaiden käyttäytymisessä?

On totta, että osalle asiakkaista ylimääräinen raha on nyt erityisen tarpeen – esimerkiksi korkojen, sähkölaskujen tai yllättävien menojen takia. Kuitenkin suurin osa asiakkaista ei vaikuta olevan varsinaisessa rahapulassa. Yleisempi tarina on, että korujen myyntiä on mietitty pitkään, ja nyt, kun kullan hinta on tapetilla ja huipussaan, koetaan hetki oikeaksi.

Moni sanoo myös, että ylimääräisten korujen muuttaminen rahaksi tuo keveyttä ja iloa – ja mahdollistaa vaikka hemmottelun, pienen loman tai sijoituksen johonkin itselle tärkeään.


Mitä kullasta tällä hetkellä maksetaan?

Kullan arvo määräytyy maailmanmarkkinahinnan mukaan – ja se on juuri nyt kaikkien aikojen huipulla. Me maksamme kullasta pitoisuuden ja painon mukaan. Esimerkiksi Helsingin Fredrikinkadulla tämänpäiväinen hinta on:

Nämä hinnat ovat voimassa Helsingin toimipisteessämme, jossa kulurakenne on hieman kevyempi kuin kiertueillamme. Kilpailutamme kuitenkin hintojamme säännöllisesti, jotta voimme varmistaa parhaan mahdollisen tarjouksen – asioisiko asiakas missä tahansa: Helsingissä, postitse tai kiertueella (katso täältä milloin olemme kaupungissasi) – edustaa hintamme alan ehdotonta kärkeä, ellei parasta.

Keskimääräinen maksu kultaeristä liikkuu tällä hetkellä 1500–3000 euron välillä, mutta on myös yksittäisiä tapauksia, joissa olemme maksaneet kymmeniä tuhansia euroja vanhoista kultaesineistä. Arviointi on meillä aina maksuton ja täysin läpinäkyvä – asiakkaalle kerrotaan tarkasti, mistä hinta muodostuu.


Kuinka paljon eri toimijoiden maksamat hinnat voivat poiketa toisistaan?

Erot voivat olla valtavia. Tutkimuksiemme mukaan puhutaan sadoista tai jopa tuhansista euroista riippuen toimijasta. Kullan arvo on nyt niin korkea, että moni kokee saavansa hyvän hinnan – mutta “hyvä” ei aina tarkoita parasta mahdollista.

Kultaesineet, joiden arvoksi kuvitellaan ehkä muutama sata euroa, voivat todellisuudessa olla jopa tuhansien arvoisia. Siksi oikea, luotettava arviointi on tärkeä. Me toimimme täysin avoimesti – jokainen asiakas saa selkeän, ymmärrettävän tarjouksen. Meidän kanssamme asioidessa asiakas voi luottaa siihen, että hän on hyvissä käsissä.


Millaiset esineet osoittautuvat joskus arvottomiksi – ja miksi niitäkin kannattaa tuoda arvioitavaksi?

Joskus meille tuodaan esineitä, jotka näyttävät kullalta mutta eivät sitä ole – kyseessä on silloin usein kullattu koru, jossa on vain ohut kerros kultaa. Näillä ei ole jalometalliarvoa, mutta niidenkin arviointi on meillä aina maksutonta, eikä asiakkaalle aiheudu kuluja.

Useimmiten asiakkaat kuitenkin aliarvioivat omien korujensa arvon. On yllättävän tavallista, että vanha ulkomailta ostettu koru osoittautuu aidoksi kultakoruksi, vaikka asiakas itse olisi epävarma. Siksi sanomme aina: kaikki kannattaa tuoda arvioitavaksi. Positiivinen yllätys voi olla joko esineen aitous – tai sen arvo.


Yhteenveto

Jos olet harkinnut käyttämättömien kultakorujen myymistä, nyt on oikea hetki toimia. Kullan hinta on historiallisessa huipussaan, ja me Suomen Kultareservillä pidämme huolen siitä, että saat esineistäsi parhaan mahdollisen hinnan – rehellisesti ja läpinäkyvästi.

Tervetuloa maksuttomaan arviointiin Fredrikinkadulle Helsinkiin, kiertuepisteillemme tai postitse – autamme sinua mielellämme.


Suomen Kultareservi Oy
Luotettava, rehellinen ja Suomen parhaiten arvioitu kullanostaja – kohta seitsemän vuoden ajan.

Aiheeseen liittyviä uutisia